Spotkanie PLUG - 10.XI.1999


Znowu z trzydniowym opóźnieniem... Musicie mi wybaczyć :P Na tym spotkaniu ja (Sebastian) opowiadałem o tym jak budować pakiety RPM - jak przygotować łatki na program, jak pisać speca, gdzie i jak szukać na ten temat informacji. Na razie stwierdziłem, że nie będę pisał o tym jak to robić na swojej stronie, tylko spróbuję dorzucić parę uaktualnień na stronę PLD, do tego co tam już jest. Nb. dla wszystkich osób zabierających się za własnoręczne tworzenie RPMów jest to adres, który wypada odwiedzić przed zabraniem się do pracy - ja sam prowadziłem spotkanie opierając się głównie na materiałach właśnie tam opublikowanych. Z tego, o czym zapomniałem powiedzieć w czasie wykładu, przypomniała mi się jedna rzecz: mianowicie nie powiedziałem ani słowa o $RPM_OPT_FLAGS - do tej zmiennej systemowej RPM przy kompilacji pakietu wrzuca odpowiednie opcje optymalizacji architektury dla której jest budowany pakiet. Na ogół używa się tego przy poleceniu make w ten sposób:

CFLAGS=$RPM_OPT_FLAGS make ...

Co podstawia odpowiednio opcje kompilacji (o ile Makefile jest tak napisany, że to uwzględni, jeśli nie jest - powinno się go przerobić tak żeby był)

Oprócz tego adresu przypominam też adres głównej strony RPMa, gdzie można znaleźć m.in. książkę "Maximum RPM" - dotyczącą już nieaktualnej wersji RPMa (aktualną jest AFAIK 3.03), ale za to obszerną i wyjaśniającą podstawy organizacji pakietów.

Tyle na razie, w następnym tygodniu (17.XI) Janek Dubiec ma opowiadać o PPP - o samym protokole i o konfiguracji PPP pod Linuxem.

Sebastian Zagrodzki