Spotkanie PLUG - 24.XI.1999


Na ostatnim spotkaniu Emil Stępniewski kończył swój wykład na temat zabezpieczania Linuxa przed nieproszonymi odwiedzinami oraz przed konsekwencjami głupich zabaw użytkowników. Ten temat jest na tyle ważny, że zdecydowałem się napisać na podstawie tego co Emil opowiadał małe Net-Security-HOWTO dla początkujących. Oprócz tego warto przeczytać Linux Security-HOWTO - tam można znaleźć wszystko, w szczególności opisy najczęstszych sposobów ataku na systemy oparte na Pingwinku, oraz jak się przed tym bronić.

Dla osób, które chciałyby na bieżąco poznawać najnowsze informacje dotyczące możliwych dziur w systemie polecam strony:

W tych miejscach można znaleźć informacje o nowych znalezionych błędach w programach, o możliwościach wykorzystania tych bugów przez osoby trzecie, oraz o sposobach blokowania możliwości takiego wykorzystania.

Oprócz Emila ja też miałem swoje pięć minut, opowiedziałem co nieco o połączeniach tunelowanych po SSH - zalety takiego rozwiązania, oraz jak to właściwie zrobić. Opis też można znaleźć w moim Security-HOWTO

Za tydzień ktoś (nie wiadomo dokładnie jeszcze kto ;) ) opowie o bootowaniu Linuxa - tzn. co się dzieje od momentu włączenia komputera do momentu, w którym system wyświetla pytanie o login. Ma być o różnych loaderach - tych znanych, jak LILO, loadlin, i tych mniej znanych, jak inne *ILO. Zapraszamy wszystkich chętnych.

Sebastian Zagrodzki