Spotkanie PLUG - 01.XII.1999


Następny tydzień, następne spotkanie. Znowu wystąpił Emil Stępniewski z tym razem (przynajmniej dla mnie osobiście) wyjątkowo ciekawym wykładem na temat LILO (przede wszystkim) oraz ogólnie ładowania systemu przez BIOS i procedury wczytywania kernela do pamięci przez różne loadery.

Można się było dowiedzieć m.in: skąd BIOS wie, co ma zacząć ładować do pamięci, jaka jest logiczna struktura dysku (co to jest MBR, co to jest ogólnie boot-sector, tablica partycji, partycje podstawowe <primary>, rozszerzone, logiczne), a potem w jaki sposób przebiegają kolejne etapy ładowania systemu przez LILO. Dla osób które nie były na wykładzie, małe streszczenie tego ostatniego:

Takie informacje są przydatne przy diagnozowaniu problemów z ładowaniem systemu - teraz już wiadomo z grubsza o co chodzi, jeśli na ekranie jest np. samo "LI".

Dodatkowo jeszcze poznaliśmy różne sposoby na obchodzenie problemów z dużymi dyskami i 1024 cylindrem: jednym z nich może być użycie NILO, czyli loadera który nie używa odwołań BIOSu do dysku i dlatego nie ma problemu z rokiem 2000... eee, znaczy się właśnie z 1024 cylindrem :)
Innym, IMHO lepszym, jest wykorzystanie _dowolnej_ partycji, która znajduje się poniżej tegoż cylindra: niekoniecznie linuxowej. Wystarczy na nią przenieść zawartość katalogu /boot (konkretnie pliki: boot.b, chains.b, os2_d.b <czyli pliki zawierające loadery, których potem używa LILO. Pliki chains.b oraz os2_d.b nie zawsze są potrzebne...> i obraz kernela, z którego chcemy korzystać. Potem wystarczy w pliku lilo.conf nakazać korzystanie z plików nie z katalogu /boot, tylko np. z /mnt/c/ (który to katalog jest podmontowanym dosowym dyskiem C:) i uruchomić LILO. Ważne jest żeby potem nie ruszać tych plików na dosowej partycji, np. programem defragmentującym. Żeby się przed tym ustrzec, wystarczy ustawić im atrybuty analogiczne do plików msdos.sys i io.sys: system,read-only i hidden. I to z grubsza tyle...

Za tydzień jeszcze nie wiadomo, kto wystąpi, niewykluczone że ja (Sebastian), o ile nie uda mi się znaleźć nikogo innego na to miejsce ;) wykład będzie na temat korzystania z CVSa, lub o pakietach Debiana, to się jeszcze wyjaśni... Zapraszam.

Sebastian Zagrodzki