Spotkanie PLUG - 15.XII.1999


Niestety, nie dotarłem na ostatnie spotkanie, a szkoda... Jednak Michał Kuratczyk, który był obecny, napisał na jego temat małe co nieco...


Dzisiejsze spotkanie upłynęło pod znakiem KISS (Keep It Small & Simple), czyli małe jest piękne. Obywatel plons@irc.pl (Grzegorz Paluch) nie tylko wyliczał programy, które można upchnąć na jednej dyskietce, ale także przekonywał uczestników o potędze powłoki. Zalecił trening polegający na rozwiązywaniu problemów natury administracyjno-programistycznej przy użyciu Ulubionej Powłoki(TM) oraz programów, których listę możemy zobaczyć wciskając dwukrotnie tabulator (tudzież wykonując polecenie ls na katalogach zawartych w PATH). Pisanie skryptów w sh (zamiast na przykład w PERLu) ma tę zaletę, że jest dużo łatwiejsze, zaś w stosunku do C - znacznie krótszy czas tworzenia oraz, o czym wielu nie wie, wzrost prędkości przy typowych operacjach, takich jak uruchamianie programów czy tworzenie potoków. Wspomniał także (a ja się pod tym podpisuję wszystkimi łapkami ;-) ), że na BASHu świat się nie kończy. Ja osobiście polecam zsh lub pdksh. Godne polecenia jest też napewno tcsh. Przechodząc do meritum - Grzesiek powiedział o trzech małych dystrybucjach: Pocket-Linux, muLinux i Linux-Router.

Pocket-Linux

Niestety nie dostałem materiałów na temat tej dystrybucji, więc będę pisał z pamięci. Pocket-Linux jest przykładem typowej mini-dystrybucji. Nie jest tworzony z myślą o jakimś szczegółowym zadaniu - ma być przydatnym narządkiem, które warto mieć zawsze przy sobie. Mieści się na jednej dyskietce i jest oparty o jądro 2.0.36. Zawiera wszstko co może się przydać w podróży - kilenta ssh, poczty, ftp, www, irc oraz podstawowe narzędzia do naprawiania innych systemów. Pocket-Linuxa możamy odpalić niemal wszędzie, gdyż zawiera całą masę sterowników do wszelkiego rodzaju sprzętu i do komunikacji po przeróżnych protokołach. Zaraz po starcie zobaczymy okienko dialogowe, które pozwoli nam wybrać metodę konfiguracji sieci. Do wyboru mamy DHCP, konfigurację ręczną (czyli wklepanie adresów) i coś jeszcze, ale nie pamiętam :-(.

muLinux

muLinux to niemal normalna dystrybucja, tyle że na czterech dyskietkach :-). Może być nie tylko "przenośnym klientem", ale także serwerem.

W muLinuxie możemy znaleźć: narzędzia do NFSu i DHCP, obsługę swapa, narzędzia do obsługi systemów plików ext2, fat i vfat (fdisk, fdformat itp.), obsługę PPP, narzędzia do ściągania czytania i wysyłania poczty, menadżera plików z obsługą FTP (program nazywa się PION), takie narzędzia sieciowe finger, telnet, traceroute, tcpdump, sniffit czy nmap, okrojoną sambę, możliwość postawienia IP Masquerading'u, edytorek vi (i ae, ale nie wiem po co jak jest vi ;-) ), klientów IRC (tinyirc), news (suck+RNA) i WWW (lynx), narzędzia do obsługi dźwięku (.wav, CD, MP3), obsługę SoundBlastera i PCSpeakera, obsługę faxów (efax), cron'a, gpm'a, serwer WWW (Pygmy), atd, ringd, serwer faxów, agetty, które pozwala, by ktoś się do nas wdzwonił i okrojoną wersję telnetd. To tyle co się tyczy pierwszej dyskietki!

Dyskietka druga: ssh, zgv, pełna wersja samby, serwery wu-ftpd, inetd, rtelnetd, obsługa SCSI i PCMCIA oraz narzędzia do obsługi ZIPów oraz nagrywania płytek CD.

Trzecia dyskietka: X Window System z serwerem VGA-16, fvwm95, wm2 i AfterStepem, xfm (menadżer plików) i chimera (graficzna przeglądarka WWW).

Na ostatniej dyskietce znajdują się narzędzia dla programistów - gcc, lex, yacc, f2c, p2c, interpreter BASICa i strony man.

Huh, i co Wy na to? :-)
Więcej możecie znaleźć na stronie domowej projektu.

Linux Router Project

Od ponad roku prowadzone są prace nad mini-dystrybucją, która mogła by być routerem. Linux-router mieści się na jednej dyskietce i obsługuje następujące... literki ;-) (nie znam się na sieciach i niewiele mi to mówi): Ethernet, WAN (DS1+), Wireless, ISDN, RIP, BGP IP-IP OSPF. Można na nim postawić maskaradę albo firewalla. Jest też obsługa (po angielsku, żeby było wiadomo o co chodzi): port redirection, port translation, port load balancing, transparent proxy, numberless interface spanning, interface load balancing oraz interface aliasing, IPX, Token Ring, tunneling, crypto VPN oraz ograniczanie ruchu. Lukrem do tego wszystkiego jest obsługa IPv6.

Uwaga: żeby uruchomić linux-router'a z dysku LS-120 trzeba dodać opcję bios=0, czyli np.: disk="/dev/hda bios=0".

Więcej na temat projektu na jego stronie domowej.

Niepowiedziane

Z braku czasu Grzesiek nie powiedział o dwóch ciekawych dystrybucjach: smallLinuxie, który chodzi na maszynach z minej niż 4MB RAMu oraz ELKS, który nie jest w pełni Linuxem, ale działa na 286.

Jak zrobić własną mini-dystrybucję

Ze strony 194.184.153.202/byld/download.html można ściągnąć sobie BYLDa, czyli Build Your own Linux Distribution (albo jakoś podobnie). Nie wiem co można tym zrobić, ale jak chcesz popracować nad własną mini-dystrybucją to pewnie warto zobaczyć.

Skrypty

W czasie prelekcji można było obejrzeć skrypty do automatycznego łączenia się z TPSA po niepowodzeniu poprzedniej próby oraz przykładowy skrypt dla programu wvdial, który ze względu na swe rozmiary znajduje się w wielu mini-dystrybucjach. Jeśli ktoś chciałby je dostać to niech napisze do mnie - postaram się je tu wystawić.

Tyle Michał. Ja jeszcze ze swojej strony dodam małe uzupełnienie/korektę, jako że często używałem PocketLinuxa: jest on oparty na jądrze 2.0.34, a nie jak było powiedziane 2.0.36, i nie posiada takich rzeczy jak np. klient poczty/news, albo narzędzi do naprawy dysków: głównym zastosowaniem Pocketa jest umożliwianie pracy tam, gdzie nie mamy Linuxa, poprzez umożliwienie połączenia z siecią i dostanie się do zdalnego serwera. Dlatego na dyskietce z pocketem można znaleźć przede wszystkim oprogramowanie klienckie do pracy zdalnej i do łączenia się z siecią: wvdial, ssh, telnet... Niestety, bardzo często jest to niewystarczające...

W tej chwili próbuję na bazie Pocketa napisać własnego jedno (a jak się rozrośnie to może i dwu) dyskietkowca. W planach jest pozbycie się wvdiala na rzecz chata, ew. jakiegoś sprytniejszego programu do łączenia, dodanie miniterma (takiej prostszej odmiany minicoma), rzsz (pakietu do wysyłania/odbierania plików protokołem ZMODEM), netcata, zmiana jądra na 2.0.38, narzędzi do naprawy dysków (fsck, dosfsck, gpart), a ponieważ niewykluczone że zrobi się mało miejsca - zmiana rozmiaru dyskietki do 1.7MB. Czy jest ktoś chętny do pomocy przy tworzeniu? :)

Dalej w sprawach organizacyjnych - w tym tygodniu spotkanie nie odbędzie się, następne będzie dopiero po Nowym Roku: 5.I.2000.

To tyle na razie, Wesołych Świąt, udanego Sylwestra, i Szczęśliwego Nowego Roku, i do zobaczenia w styczniu 2000.

Sebastian Zagrodzki